АЕРОКОСМІЧНІ ГАЛУЗІ В СИСТЕМІ СВІТОВОЇ ТА УКРАЇНСЬКОЇ ВІЙСЬКОВОЇ ЕКОНОМІКИ
Ключові слова:
Військова продукція, авіабудування, космічна галузь, розвиток, світовий ринок.Анотація
Виділено два науково-методичних підходи до дослідження військової економіки: як складової військової справи, що забезпечує оборонний (військовий) потенціал держави, та як науки, яка вивчає закономірності економічного забезпечення військової справи в державі (оборони, будівництва, утримання збройних сил і т. ін.). Зазначено, що конкуренція на світовому ринку озброєнь відбувається переважно між США, Росією, Німеччиною, Китаєм та Францією, на частку яких припадало 74% експорту військової продукції. У рамках дослідження військової економіки виділено галузі з виробництва літаків-винищувачів і продукції для космічної сфери. Показано переваги літаків-винищувачів п’ятого покоління США F-22, F-22 та F-35 Lightning II (проект фінансують США разом з Італією, Нідерландами, Австралією, Канадою, Туреччиною, Норвегією і Данією) перед російсько-індійським проектом Т-50 та китайськими Chengdu J-20 і J-31. Зроблено оцінку, що країни-лідери спроможні до 2030 р. побудувати літаки-винищувачі шостого покоління. Висловлено думку, що геополітична позиція України та особливо агресія й анексія Криму Росією роблять пріоритетним відновлення бойової спроможності військової авіації України і нарощування рівня її боєздатності. Наголошено, що для цього треба системно та достатньо швидко замінити радянсько-російську авіаційну техніку на американську. Можливими шляхами оснащення ЗСУ новими літаками-винищувачами визначено такі: розробка і виробництво їх у кооперації з іншими країнами або організація ліцензійного виробництва, імпорт, оренда або лізинг сучасних бойових літаків іноземного виробництва. З огляду на те, що Україна входить до клубу космічних держав, а через брак фінансування вона нині не спроможна на рівних конкурувати у виробництві аерокосмічної техніки, запропоновано переорієнтувати економічну політику країни на інтеграцію в євроатлантичну космічну галузь. Вказано, що для цього мають бути завантажені потужності Державного підприємства «Виробниче об’єднання «Південний машинобудівний завод ім. О. М. Макарова» та конструкторського бюро «Південне». Рекомендовано розвинути співробітництво України у виробництві ракет-носіїв «Зеніт» для проектів «Морський старт» і «Наземний старт» та співпрацю з американськими (Orbital ATK – РН «Антарес») і європейськими (AVIO, Італія – РН «Вега») компаніями, реалізувати амбітний українсько-бразильський проект «Циклон-4». Уточнено, що партнерам Україна може запропонувати співпрацю у продовження розробки багатофункціонального ракетного оперативно-тактичного комплексу «Сапсан».
Посилання
Орлова Т. С. Трансформация факторов экономического роста в условиях глобальной экономики / Т. С. Орлова, Е. П. Конюховский // Вестник Челябинского государственного университета. - 2011. - № 36 (251), вып. 35. - С. 39-45. - (Экономика).
Попович О. С. Про політику пріоритетів у сфері науково-технологічного та інноваційного розвитку / О. С. Попович, Т. М. Велентейчик // Наука та наукознавство. - 2010. - № 1. - С. 13-27.
Дегтярев А. В. Актуальные вопросы развития ракетно-космической деятельности в Украине / А. В. Дегтярев // Космічна наука і технологія. -2013. - Т. 19.2 (81). - С. 43-51.
Горбулін В. П. Входження ОПК України в Європейський оборонно-промисловий простір / В. П. Горбулін, В. С. Шеховцов, А. І. Шевцов // Стратегічні пріоритети. - 2015. - № 1 (34). - С. 5-10.
Сазонець І. Л. Вплив державної політики високотехнологічного розвитку на національну та військову безпеку України / І. Л. Сазонець // Вісник Національного університету водного господарства та природокористування. - 2016. - Вип. 1. - С. 120-126. - (Економічні науки).
Ханін І. Г. Напрями розвитку підприємств оборонно-промислового комплексу України в нових геополітичних умовах [Електронний ресурс] / І. Г. Ханін, І. Л. Сазонець // Ефективна економіка. - 2015. - № 9. - Режим доступу : http://www.economy.nayka.com.ua/.
Харук А. І. Проектування та виробництво літаків-винищувачів в Україні (1916-1941 рр.)[Електроннийресурс]. - Режим доступу : http://www.nbuv.gov.ua/old_jrn/soc_gum/vnv/2009_12/153-164.pdf.
Харук А. «Анатра»: літаки одеського авіабудівного підприємства, 19101924 / А. Харук, В. Кондратьєв, М. Хайрулін. - К. : Темпора, 2008. - 80 с.
Кам’янецька О. В. Перспективи розвитку експортного потенціалу ринку озброєнь України / О. В. Кам’янецька // Молодий вчений. - 2015. -№ 6 (21). - С. 8-12.
Щорічник СІПРІ 2015 Озброєння, роззброєння та міжнародна безпека [Електронний ресурс]. - Режим доступу : http://razumkov.org.ua/ua/novyny-tsentru/prezentatsiia-shchorichnyka-sipri-2015-ozbroiennia-rozzbroiennia-ta-mizhnarodna-bezpeka.
Что и кому продают основные экспортёры оружия? [Электронный ресурс]. - Режим доступа : http://www.aif.ru/infographic/1137465.
Гонка озброєнь: Літаки-винищувачі п’ятого покоління [Електронний ресурс]. - Режим доступу : http://info-svit.org.ua/2013/07/honka-ozbrojen-litaky-vynyschuvachi-pyatoho-pokolinnya/.
Военно-промышленный комплекс [Электронный ресурс]. - Режим доступа : http://www.gumer.info/bibliotek_Buks/Econom/world_econom/20.php.
Истребитель 6 поколения: завтра для России и США [Электронный ресурс]. - Режим доступа : http://army-news.ru/2016/07/istrebitel-6-pokoleniya-zavtra-dlya-rossii-i-ssha/.
Америка презентувала винищувач шостого покоління [Електронний ресурс]. - Режим доступу : http://blogs.korrespondent.net/blog/users/3223445-ameryka-prezentuvala-vynyschuvach-shostoho-pokolinnia.
Кондратьев В. Одесские «французы» в русской авиации / В. Кондратьев, М. Хайруллин // Авиамастер. - 2000. - № 5. - С. 8-25.
Маслов М. А. Самый секретный истребитель / М. А. Маслов // Авиация и время. - 1998. - № 5. - С. 4-9.
Медведь А. Н. Истребитель самолетов и танков / А. Н. Медведь, В. Ю. Г олобков // Авиация и время. - 1995. - № 1. - С. 28-31.
Aerospace safety ADVISORY PANEL National Aeronautics and Space Administration [Electronic resource]. - Mode of access : https://www.nasa.gov/ sites/default/files/atoms/files/asap_2015_annual_report.pdf.
Крила майбутнього, або Про перспективи технічного переоснащення української військової авіації [Електронний ресурс]. - Режим доступу : http://na.mil.gov.ua/32104-krila-majbutnogo-abo-pro-perspektivi-texnichnogo-pereosnashhennya-ukrayinskoyi-vijskovoyi-aviaciyi.
NASA [Електронний ресурс]. - Режим доступу : https://en.wikipedia.org/ wiki/NASA.
Южмаш. Что было и что будет [Электронный ресурс]. - Режим доступа : http://www.yuzhmash.com/presscenter/news/new?id=265.
##submission.downloads##
Опубліковано
Як цитувати
Номер
Розділ
Ліцензія
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
- Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).