МОДЕЛЮВАННЯ ВЗАЄМОЗВ’ЯЗКУ ДЕРЖАВНОГО ТА ГАРАНТОВАНОГО ДЕРЖАВОЮ ЗОВНІШНЬОГО БОРГУ УКРАЇНИ З ДЕФІЦИТОМ БЮДЖЕТУ І ВИТРАТАМИ ТА ЗАОЩАДЖЕННЯМИ НАСЕЛЕННЯ
Ключові слова:
Валовий зовнішній борг, державний та гарантований державою зовнішній борг України, витрати і заощадження населення, дефіцит бюджету, тренд, часовий лаг, моделі розподіленого лагу, економіко-математичне моделювання, метод інструментальних змінних, метод прАнотація
Проаналізовано динаміку зовнішнього державного та гарантованого державою зовнішнього боргу України, дефіциту бюджету, витрат і заощаджень населення України в гривневому та доларовому еквівалентах з 1996 р. і дотепер та побудовано їх тренди. Виділено такі періоди: 1996–2006 рр. – період стабільного розвитку економіки (докризовий), що характеризується овільним зростанням боргу; 2007–2011 рр. – період стрімкого зростання боргу (кризовий); 2012–2014 рр. – період уповільненого приросту боргу (посткризовий); з 2015 р. і дотепер – період нової економічної кризи. Розраховано прогнозні значення боргу на 2017–2021 рр. Застосовано також метод гармонійних ваг, який ґрунтується на принципі старіння інформації, згідно з яким розраховані точкові прогнозні значення державного і гарантованого державою боргу та їх інтервали. Побудовано економетричні моделі залежності величини сумарного зовнішнього державного боргу від дефіциту бюджету України і навпаки. Встановлено, що збільшення дефіциту бюджету на 1% ВВП призводило до збільшення сумарного зовнішнього боргу на 41,856 млрд. грн. та 3,8762 млрд. дол. США, а збільшення боргу на 1 млрд. дол. США - до збільшення дефіциту державного бюджету на 0,2507% ВВП. Побудовано економетричні моделі залежності витрат і заощаджень населення від боргу в гривневому та доларовому еквівалентах. Встановлено, що зростання зовнішнього сумарного боргу держави на 1 млрд. грн. супроводжувалось зростанням витрат та заощаджень населення на 4,637 млрд. грн. Побудовано модель розподіленого лагу залежності витрат і заощаджень від боргу в гривневому еквіваленті з запізненням в один рік, згідно з якою збільшення сумарних зовнішніх запозичень у гривневому еквіваленті на 1 млрд. грн. супроводжується збільшенням витрат і заощаджень населення наступного року на 4,2848 млрд. грн. Побудовано модель розподіленого лагу залежності витрат і заощаджень від боргу в доларовому еквіваленті без зміщення, згідно з якою збільшення сумарних зовнішніх державних запозичень на 1 млрд. дол. США збільшує обсяг витрат і заощаджень на 3,6858 млрд. дол. США. Моделі, що досліджують дані показники у гривневому та доларовому еквівалентах, показують добру узгодженість коефіцієнтів зростання. Розраховано модель з інструментальними змінними, яка показує, що витрати і заощадження мають нагромаджувальний характер. Встановлено, що зростання рівня витрат і заощаджень населення у поточному році на 1 млрд. грн. приводить до зростання витрат та заощаджень населення на 1,0677 млрд. грн. у наступному році. Показано, що зростання боргу на 1 млрд. грн. приводить до зростання витрат та заощаджень населення на 0,0243 млрд. грн.
Посилання
Кейнс Дж. М. Общая теория занятости, процента и денег / Дж. М. Кейнс. -М. : Гелиос АРВ, 1999. - 352 с.
Рожко О. Управління суверенними боргами як інструмент макроекономі-чної стабілізації / О. Рожко // Банківська справа. - 2013. - № 11-12. -С. 46-59.
Кучер Г. Вплив державного боргу на економічне становище в Україні / Г. Кучер, В. Калитчук // Вісник КНТЕУ. - 2007. - № 1. - С. 43-52.
Вахненко Т. Концептуальні засади управління зовнішнім національним боргом України / Т. Вахненко // Економіка України. - 2007. - № 1. - С. 14-24.
Єкимова К. С. Аналіз боргової політики України / К. С. Єкимова // Фінансово-кредитна діяльність: проблеми теорії та практики. - 2011. - Вип. 2. -С.281-285.
Черничко Т. В. Структура державного боргу України / Т. В. Черничко // Науковий вісник НЛТУ України. - 2014. - Вип. 24.2. - С. 310-315.
Дефіцит бюджету України [Електронний ресурс] / М-во фінансів України. -Режим доступу : index.minfin.com.ua/budget/.
Державний та гарантований державою борг України по 2016 рік [Електронний ресурс] / М-во фінансів України. - Режим доступу : index.minfin.com.ua/index/debtgov/.
Державна служба статистики України, 1996-2016 [Електронний ресурс] / Держстат України. - Режим доступу : www.ukrstat.go.ua.
Доходи та витрати населення України [Електронний ресурс] / М-во фінансів України. - Режим доступу : index.minfin.com.ua/budget/cons/.
Кармелюк Г. Зовнішній борг України і валовий внутрішній продукт: моделі трендів динаміки / Г. Кармелюк, С. Пласконь, Х. Кармелюк // Вісник ТНЕУ. - 2014. - № 2. - С. 130-143.
Ляшенко О. М. Прогнозна модель світового людського розвитку: еконо-метричний підхід / О. М. Ляшенко, О. Я. Ковальчук // Український журнал прикладної економіки. - 2016. - Т. 1, № 2. - С. 73-85.
Економіко-математичне моделювання / за ред. О. Т. Іващука. - Тернопіль : Екон. думка, 2008. - 704 с.
Національний банк України [Електронний ресурс] / НБУ. - Режим доступу : www.bank.go.ua/control/uk/curmetal/detail/currency?period=daily.
Новак Э. Введение в методы эконометрики : сб. задач / Эдвард Новак ; [под. ред. И. И. Елисевой]. - М. : Финансы и статистика, 2004. - 248 с.
Теорія фінансів : підруч. / за ред. проф. В. М. Федосова, С. І. Юрія. - К., 2010. - С. 248.
Наконечний С. І. Економетрія : підруч. / С. І. Наконечний, Т. О. Терещенко, Т. П. Романюк. - [2-ге вид., доповн. та переробл.]. - К. : КНЕУ, 2000. -296 с.
Савельєв Є. Реформування української економіки: невідкладність і пріоритетність / Є. Савельєв, В. Куриляк // Журнал європейської економіки. -2014. - Т. 13, № 4. - С. 387-400.
##submission.downloads##
Опубліковано
Як цитувати
Номер
Розділ
Ліцензія
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
- Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).