ГЛОБАЛЬНІ ФІНАНСОВІ ДИСБАЛАНСИ ТА ЇХ МАКРОЕКОНОМІЧНІ НАСЛІДКИ
Ключові слова:
Економічна глобалізація, фінансовий глобалізм, глобальний капітал, глобальні фінансові дисбаланси, світовий фінансовий ринок, валютні резерви, зовнішні вимоги, зовнішні зобов’язання, платіжний баланс, глобальна фінансова взаємозалежність, дериваАнотація
З’ясовано сутність глобальних фінансових дисбалансів, оцінено їх рівень та наслідки для глобальної фінансової стабільності, а також розкрито причини, які обумовили досягнення ними гіпертрофованого рівня в сучасних умовах. Розкрито природу першої глобальної економічної кризи 2007–2009 рр. та причини ланцюгової реакції її поширення в галузево-секторальному та територіальному вимірах світового господарства. Доведено, що фінансовий глобалізм створює структурні передумови для нагромадження у світовій економіці фінансових дисбалансів, коли макроекономічна політика держав виявляється практично безсилою їм протистояти та може лише пристосовуватись до коливань глобальної фінансової кон’юнктури, що їх задають світові фінансові центри.
Посилання
Гайдуцький П. І. Глобалізація економічної рецесії та фінансової нестабільності / П. І. Гайдуцький, К. В. Паливода // Фінанси України. – 2008. – № 1.
Дорошенко І. В. Глобальна фінансова криза та її вплив на розвиток економіки України / І. В. Дорошенко // Проблеми системного підходу в економіці. Електронне наукове фахове видання. Збірник наукових праць, 2008. – № 3 // http://www.nbuv.gov.ua/e-journals/PSPE/2008-3/Doroshenko_308.htm
Сапір Ж. Наскільки тяжко, наскільки довго? (спроба прогнозування глибини і тривалості кризи / Ж. Сапір // Економіка України. – 2008. – №10.
Смирнов А. Кредитный «пузырь» и перколация финансового рынка / А. Смирнов // Вопросы экономики. – 2008. – №10. – С. 6.
Сорос Дж. Кризис мирового капитализма. – М.: ИНФРА-М, 1999. – С. 82.
Чибриков Г. Г. Содержание и арифметика финансового кризиса / Г. Г. Чибриков // Банковское дело. – 2008. – №12. – С. 23.
Algieri B., Bracke T. Patterns of Current Account Adjustment. Insights From Past Experience // Working Paper Series No 762, June 2007. – European Central Bank. – 54 p.
Currency Composition of Official Foreign Exchange Reserves (COFER) // http://www.imf.org/external/np/sta/cofer/eng/cofer.pdf
Mapping Global Capital Markets. Fifth Annual Report. Prepared by McKinsey Global Institute. October 2008. – Р. 11.
Obsfeld M., Taylor A. Globalization and Capital Markets. Working Paper 8846. National Bureau of Economic Research. – Cambridge, March 2002. – Р. 22–23.
Wijnholds J. Onno De Beaufort, Kapteyn А. Reserve Adequacy In Emerging Market Economies // IMF Working Paper, WP/01/143, 2001. – Р. 15.
##submission.downloads##
Опубліковано
Як цитувати
Номер
Розділ
Ліцензія
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
- Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).