ІДЕЯ ФРАНШИЗИ ЯК СУЧАСНА КОНЦЕПЦІЯ УПРАВЛІННЯ ПІДПРИЄМСТВОМ: ДОСВІД ПОЛЬЩІ
Ключові слова:
Франшиза, підприємство, конкуренція, договір франчайзингу, франчайзингова система.Анотація
Зазначено, що з часом франшиза стала привабливою моделлю реалізації продукції та послуг і засобом розвитку бізнесу франчайзера. Вказано, що франчайзингові системи у цілому світі набули значного поширення серед франчайзі, які в обмін на здійснення оплат, покупок й інших послуг отримують від франчайзера перевірену раніше економічно успішну бізнес-модель. Наголошено, що ці системи також дають нематеріальні переваги у формі заохочення сприяння розвитку підприємництва в суспільстві. З урахуванням системності дії польського законодавства, основу якого для франшизи становлять «Цивільний кодекс», «Закон про промислову власність», «Закон про боротьбу з недобросовісною конкуренцією», «Закон про захист конкуренції та прав власності», «Закон про авторські права і суміжні права», «Європейський кодекс етики франчайзингу», розкрито механізм польської моделі франчайзингу та виокремлено новітні форми його використання у підприємницькій діяльності.
Класифікація за JEL: F63, O30, O52, P42.
Посилання
Bagan-Kerluta K., Umowa franchisingu. Warszawa, 2001.
Banachowicz E., Nowak J., Starkowski M. Franchising czyli klucz do przyszłości. Warszawa, 1996.
Gębczyńska M. Franchising jako sposób rozwoju małego przedsiębiorstwa. Zeszyty naukowe politechniki śląskiej. Seria: Organizacja i zarządzanie. Z. 70 Nr. kol. 1909, 2014. S. 131–142.
Ziółkowska M. Franczyza jako strategia wzrostu wartości przedsiębiorstwa. URL: https://www.researchgate.net/publication/256615106_Franczyza_jako_strategia_wzrostu_wartosci_przedsiebiorstwa.
Murray I. Przewodnik po franczyzie. Warszawa, 2008.
Mieszko B. Rola i znaczenie umów franczyzowych w gospodarce polskiej i wiatowej jako narz dzie przekazywania wiedz. Polskie stowarzyszenie zarzdzania wiedz. Seria: Studia i Materiały. Nr. 27, 2010. S. 61–73.
Pokorska B. Leksykon Franczyzy. Warszawa, 2002.
Pokorska B. Franchising w Polsce. Stan i kierunki rozwoju. Warszawa, 2000.
Skrzek M., Wojtaszek E. Reguły konkurencji a franchising. Warszawa, 1995.
Tokaj-Krzewska A. Franchising. Strategia rozwoju małych firm w Polsce. Warszawa, 1999.
Ziółkowska M. J. Franczyza Nowoczesny Model Rozwoju Biznesu. Warszawa 2010.
Firlej K., Rydz A. Franczyza jako nowoczesny model biznesowy małych i średnich przedsiębiorstw handlowych w Polsce. 2013. URL: depot.ceon.pl.
Wrzesińska-Kowal J. Franczyza jako alternatywa tradycyjnego handle. Handel wewnętrzny. Nr. 6 (371). 2017. S. 397–406.
Тонюк М. О. Франчайзинг як особлива форма організації та функціонування бізнесу в Україні. Економіка і суспільство. 2017, № 9. С. 687–689.
Юсупова Г. Ф. Франчайзинг как гибридная форма координации: российский опыт. 2016. URL: www.hjournal.ru.
##submission.downloads##
Опубліковано
Як цитувати
Номер
Розділ
Ліцензія
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
- Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).